Шведські банкомати починають брати плату за зняття готівки
З 29 травня компанія Kontanten почала стягувати комісію за зняття грошей у своїх банкоматах. «Сувора правда полягає в тому, що ця модель більше не є економічно життєздатною», — пише компанія в статті для газети Aftonbladet. 1 липня у Швеції набуде чинності новий закон про готівку. Відповідно до нього продуктові магазини та аптеки будуть зобов’язані приймати готівкові платежі від клієнтів, які бажають розраховуватися фізичними грошима.
За даними агентства ТТ, за законопроєкт проголосували всі парламентські партії. Раніше у 2026 році головний банк Швеції Riksbanken оприлюднив нові рекомендації щодо платіжної готовності населення. Кожному дорослому члену домогосподарства рекомендується зберігати щонайменше 1000 крон готівкою, щоб мати змогу покрити життєво необхідні витрати протягом одного тижня у разі перебоїв у роботі цифрових платіжних систем.
Водночас один із найбільших операторів банкоматів країни вирішив почати брати гроші з клієнтів за зняття готівки. Компанія Kontanten керує понад 450 банкоматами по всій Швеції, з яких близько 40 розташовані в районі Гетеборга (Göteborg). Із кінця травня компанія, що належить охоронному концерну Nokas, стягує комісію за отримання готівки через свої банкомати.
За зняття від 100 до 200 крон потрібно заплатити 15 крон. За суму від 300 до 1000 крон комісія становить 20 крон. За зняття понад 1100 крон стягується 25 крон за кожну операцію.
Керівник шведського підрозділу Kontanten Маркус Лільєблад (Marcus Liljeblad) повідомив газеті Dagens Nyheter, що кількість зняття готівки через банкомати компанії скоротилася більш ніж на 50 відсотків менш ніж за десять років. За словами Маркуса Лільєблада, у 2017 році через банкомати компанії було здійснено близько 15,5 мільйона операцій зі зняття готівки. У 2025 році цей показник знизився до менш ніж 7 мільйонів.
У спільній статті для Aftonbladet Маркус Лільєблад та генеральний директор компанії Томас Олссон (Thomas Olsson) пояснили причини запровадження комісії. «Сувора правда полягає в тому, що економіка цієї моделі більше не сходиться. Оплата за кожне зняття готівки залишається незмінною вже близько 20 років. За цей час суттєво зросли витрати на інкасацію, безпеку, експлуатацію, сервісне обслуговування, оренду та роботу з готівкою. Одночасно кількість операцій продовжує скорочуватися в міру того, як суспільство стає дедалі більш цифровим», — пишуть вони.
За даними видання gp.se

